961123-6804-AR
961123-6804-AR
Part Number
961123-6804-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
Data sheet
961123-6804-AR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
961
    Specifications
    Series961
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialThermoplastic
    Number of Positions23
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)2A
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.496" (12.60mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.268" (6.80mm)