957210-2000-AR-TP
957210-2000-AR-TP
Part Number
957210-2000-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Data sheet
957210-2000-AR-TP.pdf
    StyleBoard to Board
    FeaturesKeying Slot
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.220" (5.60mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialThermoplastic
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C