957210-2000-AR-PT
957210-2000-AR-PT
Part Number
957210-2000-AR-PT
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Data sheet
957210-2000-AR-PT.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
957
    Specifications
    Series957
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesKeying Slot, Pick and Place
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.220" (5.60mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialThermoplastic
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C