929834-05-19-RK
929834-05-19-RK
Part Number
929834-05-19-RK
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Data sheet
929834-05-19-RK.pdf
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.610" (15.49mm)
    Current Rating (Amps)2.5A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.945" (24.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.235" (5.97mm)