929700-06-20-RK
929700-06-20-RK
Part Number
929700-06-20-RK
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Data sheet
929700-06-20-RK.pdf
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.710" (18.03mm)
    Current Rating (Amps)2.5A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length1.128" (28.65mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)