929700-01-20-RK
929700-01-20-RK
Part Number
929700-01-20-RK
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Data sheet
929700-01-20-RK.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
929
    Specifications
    Series929
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)2.5A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.528" (13.42mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)