ZW-20-20-H-D-370-380
ZW-20-20-H-D-370-380
Part Number
ZW-20-20-H-D-370-380
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
.100" FLEX STACK, FLEXIBLE BOARD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, ZW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, ZW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.380" (9.652mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.370" (9.400mm)
    Length - Post (Mating)0.380" (9.652mm)