ZW-06-09-L-D-420-110
ZW-06-09-L-D-420-110
Part Number
ZW-06-09-L-D-420-110
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
ZW-06-09-L-D-420-110.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, ZW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, ZW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions12
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.420" (10.668mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)