TW-27-09-S-D-200-SM-A-P-TR
TW-27-09-S-D-200-SM-A-P-TR
Part Number
TW-27-09-S-D-200-SM-A-P-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
2.00 MM FLEX STACK, FLEXIBLE BOA
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, TW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, TW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin0.388" (9.855mm)
    Length - Stack Height0.198" (5.029mm)
    Length - Post (Mating)0.190" (4.826mm)