TW-20-02-F-Q-120-090
TW-20-02-F-Q-120-090
Part Number
TW-20-02-F-Q-120-090
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.079 STACK T/H
Data sheet
TW-20-02-F-Q-120-090.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
TW
    Specifications
    SeriesTW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows4
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.377" (9.576mm)
    Length - Stack Height0.120" (3.048mm)
    Length - Post (Mating)0.167" (4.242mm)