TW-10-07-L-D-435-155
TW-10-07-L-D-435-155
Part Number
TW-10-07-L-D-435-155
Description
CONN HDR 20POS 0.079 STACK T/H
Data sheet
TW-10-07-L-D-435-155.pdf
Series
TW
    Specifications
    SeriesTW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.155" (3.937mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.752" (19.101mm)
    Length - Stack Height0.435" (11.049mm)
    Length - Post (Mating)0.162" (4.115mm)