TW-10-06-L-D-385-100
TW-10-06-L-D-385-100
Part Number
TW-10-06-L-D-385-100
Description
CONN HDR 20POS 0.079 STACK T/H
Data sheet
TW-10-06-L-D-385-100.pdf
Series
TW
    Specifications
    SeriesTW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.100" (2.540mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.673" (17.094mm)
    Length - Stack Height0.385" (9.779mm)
    Length - Post (Mating)0.188" (4.775mm)