TW-10-04-L-D-320-SM-A
TW-10-04-L-D-320-SM-A
Part Number
TW-10-04-L-D-320-SM-A
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.079 STACK SMD
Data sheet
TW-10-04-L-D-320-SM-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, TW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, TW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.487" (12.370mm)
    Length - Stack Height0.320" (8.128mm)
    Length - Post (Mating)0.167" (4.242mm)