MW-24-03-G-D-125-065
MW-24-03-G-D-125-065
Part Number
MW-24-03-G-D-125-065
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 48POS 0.039 STACK SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, MW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin0.190" (4.826mm)
    Length - Stack Height0.125" (3.175mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)