MW-20-03-G-D-170-140
MW-20-03-G-D-170-140
Part Number
MW-20-03-G-D-170-140
Description
CONN HDR 40POS 0.039 STACK SMD
    ColorBlack, Natural
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.310" (7.874mm)
    Length - Stack Height0.170" (4.318mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)