MW-20-03-G-D-140-165-P
MW-20-03-G-D-140-165-P
Part Number
MW-20-03-G-D-140-165-P
Description
CONN HDR 40POS 0.039 STACK SMD
    ColorBlack, Natural
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.305" (7.747mm)
    Length - Stack Height0.140" (3.556mm)
    Length - Post (Mating)0.165" (4.191mm)