MW-07-03-H-D-095-144-P-TR
MW-07-03-H-D-095-144-P-TR
Part Number
MW-07-03-H-D-095-144-P-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 14POS 0.039 STACK SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, MW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions14
    Length - Overall Pin0.239" (6.071mm)
    Length - Stack Height0.095" (2.413mm)
    Length - Post (Mating)0.144" (3.658mm)