MW-06-03-G-D-128-078
MW-06-03-G-D-128-078
Part Number
MW-06-03-G-D-128-078
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 12POS 0.039 STACK SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, MW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.039" (1.00mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions12
    Length - Overall Pin0.206" (5.232mm)
    Length - Stack Height0.128" (3.251mm)
    Length - Post (Mating)0.078" (1.981mm)