JW-14-04-T-S-450-250
JW-14-04-T-S-450-250
Part Number
JW-14-04-T-S-450-250
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 14POS 0.156 STACK T/H
Data sheet
JW-14-04-T-S-450-250.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
JW
    Specifications
    SeriesJW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.156" (3.96mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions14
    Length - Overall Pin0.990" (25.146mm)
    Length - Stack Height0.450" (11.430mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)