HW-50-08-G-S-275-110
HW-50-08-G-S-275-110
Part Number
HW-50-08-G-S-275-110
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-50-08-G-S-275-110.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.275" (6.985mm)
    Length - Post (Mating)0.145" (3.683mm)