HW-50-08-G-D-200-100
HW-50-08-G-D-200-100
Part Number
HW-50-08-G-D-200-100
Description
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-50-08-G-D-200-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.100" (2.540mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)