HW-50-07-T-S-200-110
HW-50-07-T-S-200-110
Part Number
HW-50-07-T-S-200-110
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-50-07-T-S-200-110.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)