HW-42-10-L-D-200-055
HW-42-10-L-D-200-055
Part Number
HW-42-10-L-D-200-055
Description
CONN HDR 84POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-42-10-L-D-200-055.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.055" (1.400mm)
    Number of Positions84
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.575" (14.600mm)