HW-41-19-TM-D-564-110
HW-41-19-TM-D-564-110
Part Number
HW-41-19-TM-D-564-110
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 82POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-41-19-TM-D-564-110.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions82
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.564" (14.326mm)
    Length - Post (Mating)0.656" (16.662mm)