HW-40-13-LM-S-1024-110
HW-40-13-LM-S-1024-110
Part Number
HW-40-13-LM-S-1024-110
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-40-13-LM-S-1024-110.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height1.024" (26.010mm)
    Length - Post (Mating)0.096" (2.438mm)