HW-40-13-L-D-890-120
HW-40-13-L-D-890-120
Part Number
HW-40-13-L-D-890-120
Description
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-40-13-L-D-890-120.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.120" (3.048mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.890" (22.606mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)