HW-40-11-G-D-433-118
HW-40-11-G-D-433-118
Part Number
HW-40-11-G-D-433-118
Description
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-40-11-G-D-433-118.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.118" (2.997mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.433" (11.000mm)
    Length - Post (Mating)0.379" (9.627mm)