HW-40-11-F-S-800-100
HW-40-11-F-S-800-100
Part Number
HW-40-11-F-S-800-100
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-40-11-F-S-800-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.100" (2.540mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.800" (20.320mm)
    Length - Post (Mating)0.030" (0.762mm)