HW-40-10-S-Q-450-055
HW-40-10-S-Q-450-055
Part Number
HW-40-10-S-Q-450-055
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-40-10-S-Q-450-055.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.200" (5.08mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.055" (1.400mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.450" (11.430mm)
    Length - Post (Mating)0.325" (8.255mm)