HW-36-19-SM-D-960-160
HW-36-19-SM-D-960-160
Part Number
HW-36-19-SM-D-960-160
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-36-19-SM-D-960-160.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.160" (4.064mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.960" (24.384mm)
    Length - Post (Mating)0.210" (5.334mm)