HW-36-12-S-S-400-300
HW-36-12-S-S-400-300
Part Number
HW-36-12-S-S-400-300
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-36-12-S-S-400-300.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.300" (7.620mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.330" (8.382mm)