HW-36-12-L-D-690-SM-A
HW-36-12-L-D-690-SM-A
Part Number
HW-36-12-L-D-690-SM-A
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-12-L-D-690-SM-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.690" (17.526mm)
    Length - Post (Mating)0.275" (6.985mm)