HW-36-12-F-D-815-SM
HW-36-12-F-D-815-SM
Part Number
HW-36-12-F-D-815-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-12-F-D-815-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.815" (20.700mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)