HW-36-11-T-S-500-SM
HW-36-11-T-S-500-SM
Part Number
HW-36-11-T-S-500-SM
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-36-11-T-S-500-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.365" (9.271mm)