HW-36-11-S-D-610-SM
HW-36-11-S-D-610-SM
Part Number
HW-36-11-S-D-610-SM
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-11-S-D-610-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.610" (15.494mm)
    Length - Post (Mating)0.255" (6.477mm)