HW-36-11-G-D-725-SM-A
HW-36-11-G-D-725-SM-A
Part Number
HW-36-11-G-D-725-SM-A
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-11-G-D-725-SM-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.725" (18.415mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)