HW-36-10-F-D-560-SM
HW-36-10-F-D-560-SM
Part Number
HW-36-10-F-D-560-SM
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-10-F-D-560-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.560" (14.224mm)
    Length - Post (Mating)0.205" (5.207mm)