HW-36-10-F-D-550-SM
HW-36-10-F-D-550-SM
Part Number
HW-36-10-F-D-550-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-10-F-D-550-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.550" (13.970mm)
    Length - Post (Mating)0.215" (5.461mm)