HW-36-09-T-D-390-SM
HW-36-09-T-D-390-SM
Part Number
HW-36-09-T-D-390-SM
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-36-09-T-D-390-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.390" (9.906mm)
    Length - Post (Mating)0.275" (6.985mm)