HW-36-08-F-D-314-110
HW-36-08-F-D-314-110
Part Number
HW-36-08-F-D-314-110
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-36-08-F-D-314-110.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.800mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.314" (7.976mm)
    Length - Post (Mating)0.106" (2.692mm)