HW-35-20-S-D-900-SM-A
HW-35-20-S-D-900-SM-A
Part Number
HW-35-20-S-D-900-SM-A
Description
CONN HDR 70POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-35-20-S-D-900-SM-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin1.065" (27.051mm)
    Length - Stack Height0.900" (22.860mm)
    Length - Post (Mating)0.165" (4.191mm)