HW-35-12-F-S-725-SM
HW-35-12-F-S-725-SM
Part Number
HW-35-12-F-S-725-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 35POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-35-12-F-S-725-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions35
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.725" (18.415mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)