HW-35-10-L-D-365-SM
HW-35-10-L-D-365-SM
Part Number
HW-35-10-L-D-365-SM
Description
CONN HDR 70POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-35-10-L-D-365-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.365" (9.271mm)
    Length - Post (Mating)0.400" (10.160mm)