HW-35-08-F-D-370-SM
HW-35-08-F-D-370-SM
Part Number
HW-35-08-F-D-370-SM
Description
CONN HDR 70POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-35-08-F-D-370-SM.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.370" (9.400mm)
    Length - Post (Mating)0.095" (2.413mm)