HW-32-12-TM-S-290-SM
HW-32-12-TM-S-290-SM
Part Number
HW-32-12-TM-S-290-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 32POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-32-12-TM-S-290-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions32
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.675" (17.145mm)