HW-20-11-T-D-600-090
HW-20-11-T-D-600-090
Part Number
HW-20-11-T-D-600-090
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-20-11-T-D-600-090.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.600" (15.240mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)