HW-20-08-F-D-255-090
HW-20-08-F-D-255-090
Part Number
HW-20-08-F-D-255-090
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-20-08-F-D-255-090.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.255" (6.477mm)
    Length - Post (Mating)0.185" (4.699mm)