HW-12-10-F-D-485-SM-A
HW-12-10-F-D-485-SM-A
Part Number
HW-12-10-F-D-485-SM-A
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-12-10-F-D-485-SM-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions24
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.485" (12.319mm)
    Length - Post (Mating)0.280" (7.112mm)