HW-10-20-F-D-600-SM-A
HW-10-20-F-D-600-SM-A
Part Number
HW-10-20-F-D-600-SM-A
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-10-20-F-D-600-SM-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin1.065" (27.051mm)
    Length - Stack Height0.600" (15.240mm)
    Length - Post (Mating)0.465" (11.811mm)