HW-08-12-G-D-590-SM-A
HW-08-12-G-D-590-SM-A
Part Number
HW-08-12-G-D-590-SM-A
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-08-12-G-D-590-SM-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.375" (9.525mm)